Bosna Hersek Gezi Notlarım

2
658
Başçarşı, Bosna-Hersek, Saraybosna, Sarajevo

Uçağımız Bosna Hersek ‘in başkenti Saraybosnada (Sarajevo) indi. Daha sonra kalacağımız otele doğru yola çıktık. O gün yağmur yağıyordu. Ve uçaktan indiğimizde Bosna-Hersek teki o yeşil alanlar, ormanlık alanlar göze o kadar güzel geliyordu ki anlatamam. Bana aynı Karadeniz iklimini yaşattı. Bizim Karadenizdeki illerimiz gibi yağışlı ve çok yeşillik bir Ülke. Araba yolları çok dar, insanları çok saygılı. Ve Bosna Hersek’e giden hiçbir Türk’ün yabancılık çekeceğini düşünmüyorum. Çünkü gerçekten bu Ülke Türk kültürlerinin izini taşıyor. Ayrıca Türkleri çok seviyorlar. Bosna Hersek te 3-5 yıl önce Konya tarafından kullanılan tramvaylar kullanılıyor. Konyadaki tramvaylar yenilenince Bosna Hersek ‘e hibe edilmiş.

Bu Ülke 1992-1995 arasında büyük bir savaş görmüş ve daha yeni savaştan çıkmış bir Ülke. Hala birçok binada mermi izleri gözünüze çarpabiliyor. Savaşı unutmamak için devlet bu binalardaki mermi izlerini sildirmiyor. Bu sebeple sokaklarda yürürken içiniz ürperiyor ve üzüntü duyuyorsunuz.

Para birimi Konvertibl Mark(KM) olarak geçiyor ve sabit kur şeklinde. Yani dolar hiç değişim göstermiyor. Bu uygulama ekonomileri zayı olduğu için, bu ekonomiyi istikrarlı bir şekilde kalkındırmaya önlem olarak yapılmış.

Saraybosnada Morica Han’a gitmenizide öneriyorum.

Bosna Hersekte Gözüme Çarpanlar:

Başçarşı: Başkent Saraybosnada bulunan, Türkiyenin desteği ile yaptırılan bir çarşı. Bir nevi Saraybosnanın kalbi gibi diyebiliriz. Burada çok fazla ticaret var. Yemek yiyebileceğiniz, hediyelik eşya alabileceğiniz, gezebileceğiniz birçok yer var. Ayrıca Hacı Hüsrev Bey Camii de burada bulunuyor. Başçarşıya geldiyseniz Boşnak böreği yemeyi ve boşnak kahvesi içmeyi sakın unutmayın. Ayrıca cevabide yiyebilirsiniz 🙂

Başçarşı, Bosna-Hersek, Saraybosna, Sarajevo

Latin Köprüsü: 1. Dünya Savaşının başlaması için fitilin ateşlenmesine sebep olan köprü. Avusturya Maceristan Veliahtının öldürüldüğü (ve eşinin) köprü.

Umut Tüneli: Bu tünel Bosna-Hersek için savaş zamanında umut olmuş bir tünel. Umut tüneli havaalanına çok yakın bir konumda. Havaalanıda savaş esnasında güvenli bir alandı. Böylece tünelden savaş esnasında havaalanına silah ve teçhizat geçişi oluyor. Tünelin bir ucu havaalanına; diğer ucu ise evini Ülkesi için feda eden bir teyzenin (Sida Nine) evine çıkıyor.

Aliya İzzetbegoviç Anıt Mezarlığı(Kovaçi): Bosna-Hersekin ilk Cumhurbaşkanı. Bosna savaşında çok büyük önem taşıyor. Mezarlığa tepeden bakıldığında ay yıldız görüntüsü oluşacak şekilde yapılmış. Burası Başçarşıya yürüme mesafesinde.

Mostar Köprüsü: Bosna-Hersek’in Mostar şehrinde bulunan, savaş esnasında yıkılmış ve daha sonra Türkiyeninde dersteği ile tekrardan yapısına uygun şekilde inşaa edilmiş tarihi bir köprü. Bu köprü Bosna-Hersek’in simgesi olmuş durumda. Altından Neretva Nehri geçiyor. Orjinali Mimar Sinanın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından inşaa edilmiş. Ayrıca bu köprü UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Köprüden o yükseklikte gençler para karşılığında nehire atlıyorlar. Eskiden babalar kızlarını verirken cesur bir erkeğe vermek için köprüden atlayabilen gençlere kızlarını veriyorlarmış. Bu gelenekte aslında buradan geliyor.

MOSTAR/BOSNA HERSEK #mostar #mostarköprüsü #mostarbridge #ottoman #ottomanempire #bosna #bosnahersek

Buğrahan (@bugrahhnn) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

 

Vrelo Bosne: Ben hayatım boyunca böyle güzel bir yeşillik görmedim. Sanki cennet gibi bir yer. Bosna-Hersekte en çok hoşuma giden yer oldu. Bosna-Hersek’e adını veren Bosna nehrinin kaynağı burası. Ilıcada yer alıyor.

Cenneti tarif et deseler… #green #forest #greenworld #tagsforlikes #bestoftheday #yesil

Buğrahan (@bugrahhnn) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

 

Blagay Tekkesi(Blagaj) : (Sarı Saltuk Türbesi) Blagaj’a yakın bir yerde bulunan, Buna Nehrinin kaynağında kurulmuş bir tekke. Burada balık yiyebilirsiniz. Gerçekten balıkları çok lezzetli ve ünlü.

Poçitelj: Osmanlı imparatorluğu için çok büyük bir öneme sahip köy. Yine güzelliği ile gözleri büyülüyor.

Osmanlının en uç beyliklerinden. #bosna-hersek #bosnahersek

Buğrahan (@bugrahhnn) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

 

    • Yemekleri: Bosna-Hersek’ gittiğinizde yiyebileceğiniz çok güzel yiyecekler var.
  •  Mutlaka “cevapi” adını verdikleri harika bir etli yemek var. Gerçekten çok lezzetli. Aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.
  • Aynı şekilde “boşnak böreği” adını verdikleri çok çok lezzetli bir börekleri var. Bunuda mutlaka denemelisiniz. Gerçekten çok lezzetli.
  • Buraya gelmişken mutlaka Boşnak Kahvesini içmenizi ve Türkiyeyede getirip bu kahveyi tüketmenizi öneririm.
  • Ayrıca çok lezzetli balık yapıyorlar. Balıkta yemek güzel bir tercih olacaktır.

Çektiğim Bazı Fotoğraflar:

NOT: Travnik’e yazıda yer vermedim. Ama mutlaka Travnik’e de gitmenizi öneririm.

2 YORUMLAR

    • O kadar güzel memleket ki…Gerçekten çok beğendim. Yeşilliği, doğası, kültürü, insanları… Özellikle savaşın izlerini çok fazla görebiliyorsunuz. Mermi izleri dahi duran yerler var unutmamak için savaşı. Harika bir Ülkeniz var 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here