Çanakkale-Gelibolu Tatilimden Notlar

2
334
Çanakkale-Gelibolu Yarımadası Şehitlik Abide
Çanakkale-Gelibolu Yarımadası Şehitlik Abide

Bu sene yaz tatilimi Çanakkale-Gelibolu’da yapmak nasip oldu. Gelibolu turistik, büyüleyici bir tarihi geçmişe sahip, anlayışlı ve modern insanların bulunduğu, temiz plajların olduğu güzel bir İlçe. Gelibolu’da dikkatimi çeken birşey var ki o da çok fazla sokak hayvanı olması. Buradaki insanlar sokak hayvanlarına karşı çok duyarlılar. Belediye tarafından birçok yerde su ve yemek torbaları bulunuyor. Ayrıca esnafların mağazalarının önünde de hep su kovaları var. Burada bol bol taze balık yedim, plajlarında yüzdüm, sahilinde dondurma yedim, turistik yerleri gezdim…

Size öncelikle Bayraklı Baba Türbesini göstermek istiyorum. Hikayesi gerçekten çok duygulandırıcı. Karacabey Osmanlı donanmasında bayraktarlık yapan birisi. Savaş esnasında yenileceklerini anlar ve bayrağı teslim etmemek için parça parça edip yutar. Yaralı olarak kurtulur. Sancağı ne yaptığını sorarlar. Düşmana teslim etmemek için yuttum der. Komutan kendisine inanmayınca elindeki keski ile karnını yarıp kanlı bayrak parçalarını midesinden çıkararak komutana uzatır. Ölmeden önce son nefesinde de “Beni buraya gömün ve üstümden bayrak hiç eksik olmasın” der.

Gelibolu’da denize girmek istiyorsanız Hamzakoy Plajı çok güzel. Saros körfezinde de denize girmek için çok güzel yerler var. (Erenler Tatil Sitesi) (Güneyli) (Bolayır)

Saros Körfezi
Saros Körfezi

Osmanlının Avrupa topraklarında kurduğu ilk camii Gazi Süleyman Paşa Camii’nde Cuma namazı kıldık. Burada ilginç bulduğum bir gelenek oldu. İmam Cuma namazında hutbeyi okumaya kılıç ile çıkıyordu.

Gazi Süleyman Paşa Camii
Gazi Süleyman Paşa Camii – Hutbeye Kılıçla Çıkan İmam

Akbaş Şehitliği: Çanakkale’de savaşan ve yaralanan kahraman Mehmetçiğin burada kurulan hastaneye getirildikten sonra şehit düşenlerin anısına yapılmıştır

akbaş şehitliği
Akbaş şehitliği

Şehitlik Abide: Çanakkale savaşlarında şehit düşen askerlerimiz için yaptırılmış görkemli şehitlik.

Geriye dönmeyi asla düşünmediler. #tbt #çanakkale #şehitlik #abide #kahraman

Buğrahan (@bugrahhnn)’in paylaştığı bir gönderi ()

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd’i… #tbt #çanakkale #gelibolu #destan #kahraman

Buğrahan (@bugrahhnn)’in paylaştığı bir gönderi ()

Çanakkale Merkez’de Truva Atı:

Efsaneye göre Truva şehrinin kralı Priamos’un oğlu Paris, Menelaus’un genç ve güzel karısı güzel Helen’e  aşık olarak Helen’i Truva’ya kaçırır. Menelaos, bu olay üzerine müttefiklerini de alarak Truva’ya savaş ilan eder. Bunun üzerine Anadolu’daki diğer güçleri yanına alan Truvalılar savunmaya geçer. Uzun süren savaşlar nedeniyle askerler çok zor durumdadır.

Üstün zekası Athena tarafından da taktir edilen Odysseus, ortaya tahtadan bir at yapma fikrini atar. Herkes tarafından kabul edilen bu fikir doğrultusunda tahtadan at yapılarak içine asker doldurulur. Asker doldurulan atın içinde Odysseus da vardır. Ordunun geri kalanı ise saklanarak görünmez olur.

Truvalılar ortada Akha askerlerini göremeyince onların kaçtığını düşünür ve Meşhur Truva atını içeri alırlar. Truvalılar sevinçten eğlenceler düzenler ve ordu sarhoş bir haldeyken Akha askerleri atın içinden çıkarak Truvalılara saldırır. Bu arada saklanan Akha ordusu da ortaya çıkarak atın içinden çıkan askerlere yardım eder.

Akıllıca bir oyun sonucu Truva’ya giren Akhalar Truvalılara karşı zafer kazanır. Helen’i de yanlarına alan Akhalar yurtlarına geri dönerler.

Truva Atı
Truva Atı

Birkaç fotoğraf:

Çanakkale Boğaz Komutanlığı Deniz Müzesi

Bilgi: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunmaktadır. Anıtkabir Müzesi gibi birinci sınıf askerî müze statüsünde olup, halka açıktır.Çanakkale Deniz Müzesi; Çanakkale il merkezinde 1915 Deniz ve Kara Savaşları’nın anlatımına yönelik bir bilgilendirme kompleksinin bulunmaması nedeniyle bu ihtiyacı karşılamaya yönelik çalışmalar sonucunda 18 Mart 1915 Deniz Zaferinin 67. yıl kutlama programı kapsamında kurulmuştur. (1982 yılında)
Müze içersinde Geniş bir park, Çimenlik Kalesi (Kala-i Sultaniye, Nusrat mayın Gemisi Maketi, Resim ve Fotoğraf Galerisi ve Kütüphane bulunmaktadır.
Çimenlik Kalesi’nde yer alan açık ve kapalı mekanlarda Çanakkale Savaşları’nda kullanılmış olan pek çok silah ve askeri obje sergilenmektedir. Kale asgari olarak 1 saatte gezilebilmektedir.

Neler Hoşuma Gitti? Burada Nusret Mayın gemisinin birebir aynısı vardı. Ve bu gemi çok hoşuma gitti. Gemiye girince deniz savaşlarının simülasyon halinde eğitimi veriliyor. Aynı zamanda alt katlar ve bütün gemi gezdiriliyor. Simülasyonu izlerken duygulu anlar yaşatıyor.

2 YORUMLAR

  1. 2016 Mayıs’da Çanakkale’ye gitme fırsatı yakalamıştım ve çok memnun kalmıştım. İmkanım olsa tekrardan Çanakkale’ye giderek eşsiz güzelliklerini görmeyi çok isterim. Şehitlikteki mezarların sembolik olduğunu oradaki rehber sayesinde öğrenmiştim, çok duygulandırıcı bir andı. Her yeri deniz olan Çanakkale’de tatil için de çok güzel imkanlar mevcut. Çok iyi bir tatil geçirmişsiniz, anlattıklarınızdan da belli oluyor. Bizlerde birçok şey hakkında bilgi sahibi olmuş olduk, teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here