Gece Baykuşu mu; Gündüz Kuşu Musunuz? Erken kalkan yol alır!

1
46
erken-uyanmak-gec-yatmak
erken-uyanmak-gec-yatmak

Erken kalkan mı? Yoksa geç kalkan mı? Siz hangisisiniz. Ben hiçbir zaman erken kalkan tarafında olmadım. Hep geç kalkan taraf oldum.

İnsanlar 2’ye ayrılırlar.

  • Gece uyumayıp, gündüz uyuyan (geç kalkan) gece baykuşları (benim gibi)
  • Gündüz uyumayıp, gece uyuyan (erken kalkan) gündüz kuşları

Erken kalkan yol alır!

Geceleri geç vakitlere kadar bir türlü uyuyamadığım için birkaç gündür bu konu üzerinde araştırmalar yapıyorum. Sizlere bugün bu araştırmalarımdan elde ettiğim verileri aktaracağım.Biliyorsunuzdur, “Erken kalkan yol alır” diye bir atasözü var. Ve bu atasözünden şu anlam çıkıyor: “Herhangi bir işte istenen verimi almak için erken davranmak gerekir.” Evet bu atasözü belki doğru bir atasözü olabilir ama; peki geç uyuyanlar, erken uyuyanlara göre çok mu dezavantajlı? Bu sonucu kesin olarak çıkarabilir miyiz?

Aslında bilim adamlarına göre uyku vaktimiz üzerinde söz sahibi olan bizler değiliz. Söz sahibi olan “genlerimiz”. Yani bu özellikler atalarımızdan geliyor. Okul, alışveriş, iş gibi çoğu modern hayat aktivitesinin 9.00-15.00 arasında olduğunu düşünürsek, biz gece kuşları dezavantajlı oluyoruz. Bu konuda araştırmacılar sosyal hayata uymanın getirdiği yaygın uyku bozukluğu olarak adlandırılan “Social Jetlag” adında bir hastalık terimi dahi geliştirdiler. Uyku bozuklukları beyin fonksiyonları üzerinde direkt etkili olduğu için, uyku bozukluğu olan öğrencilerin düşük not alması pek de şaşırtıcı değil.

Ayrıca araştırmalara göre gündüz insanları, gece insanlarına göre çok daha proaktif, optimistik gibi olumlu özellikler sergiliyorken, aynı zamanda alkol, nikotin kullanımı ve buna bağlı olarak da depresyon oranları daha düşük.

Gece insanları ise şaşırtıcı derecede daha yaratıcı ve üstün algısal, duyusal kapasiteye sahip.

Gündüz insanları mükemmeliyetçi bir yapıya sahipken, gece insanları ise girişken ve ikna edici özelliği olan insanlar. Barselona Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, İspanya’da gündüz insanları daha ısrarlı insanlar. Hayal kırıklığı, zorluk yaşama olasılığı daha düşük olan insanlar. Gece insanları ise biraz daha israf’a yatkın, düşüncesiz hareket eden ve yenilik arayan insanlar. Ayrıca gündüz insanları mutlu uyanırken; gece insanları mutsuz uyanıyorlar, alarmları erteliyorlar ve uzun süre kendine gelemiyorlar. Fakat; gece insanlarının daha zeki ve akıllı olduğuda çıkan sonuçlar arasında. Farkettiyseniz başarılı demiyorum; çünkü zeka ve başarı birbiriyle direkt bağıntılı bir kavram değil. Ayrıca gündüz insanının, gece insanına göre çalışmak için daha fazla vakti var. Öğrenciler üzerinde matematik, işlem, okuma ve anlama, hafıza testleri gibi farklı farklı testler uygulanıyor. Ve test sonucunun galibi büyük farkla gececi insanlar oluyor.

Yapılan anketlerde de sabah insanı çayı, akşam insanı alkolü seviyor. Gündüz insanı akşam saatlerinde, gece insanı ise gündüz vakitlerinde daha üretken oluyorlar. Gece insanlarını genellikle genç, gündüz insanları ise genellikle yaşlı kesimden insanlardan oluşuyor.

 

O zaman buradan şu sonuç çıkıyor: “Ne olursa olsun iki tarafında, zayıf ve güçlü yanlarının olduğu inkar edilemez. “

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here