Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

0
613

Özellikle büyüklerimizden sık sık duyarız. “Kendini geliştir!” Peki bu kendini geliştirmek dediğimiz şey nedir? Bende sağdan soldan derledim. Ve bu konuda bir yazı yazdım.

  • Kitap okumak/Dergi Takip Etmek: Ülkemizde malesef kitap okuma oranı çok düşük. Bu sebeple özellikle başa yazdım. Gerçekten kitap okumanın faydaları çok fazla. Anlama yeteneğinizi, hayal gücünüzü, ufkunuzu, kelime haznenizi vb geliştiriyor. Bu sebeple boş zamanlarımızı kitap okuyarak değerlendirmeliyiz.
  • Yabancı Dil Öğrenmek: Özellikle yabancı dil bilmek birçok yerde işe yarıyor. İş verenler yabancı dil bilen insanlara öncelik veriyor. Sadece yabancı dil bilerek para kazanabiliyorsunuz. Freelance olarak olsun, turizm şirketlerinde olsun çevirmenlik yapabiliyorsunuz.
  • Spor Yapmak: “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” demiş Atatürk. Spor yapmak insanı zinde tutuyor. Daha sağlıklı bir yaşam geçiriyorsunuz. Bende haftada 3 gün 1-2 saatimi spor yapmaya ayırıyorum. Gerçekten çok faydasını göreceksiniz. Ayrıca psikolojik olarakta büyük fayda sağlıyor.
  • Yabancı Film-Dizi İzlemek: Farklı kültürlerde, farklı konularda, farklı yerlerle ilgili bilgi sahibi oluyorsunuz. Ayrıca yabancı dilde izlerseniz, İngilizcenize de fayda sağlıyor.
  • Yurt Dışına Çıkmak: Bir insanın yaşayabileceği en iyi deneyimlerden birisidir herhalde. Yeni yerler görmek, yeni kültürler keşfetmek ve bunu özelliklede tek başına yapmak başlı başına bir deneyim. İnterrail yapabilirsiniz, Avrupa gönüllülük hizmetlerine katılabilirsiniz, Erasmus yapabilirsiniz… Artık yurt dışına çıkmak eskisi gibi zor değil. Aşırı derecede paranızın olmasına da gerek yok. Yurt dışına çıkmak kişisel gelişiminizden tutun, genel kültürünüze kadar birçok konuda size deneyim katacaktır.
  • Kişisel Gelişim: Hayatta mutlu olmak, iş hayatında da başarılı olmak için kişisel gelişim çok önemlidir. Diksiyon, hitabet, etkili konuşma, network kazanma gibi kavramlarda kurslara katılarak, kişisel gelişim kitapları okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz.
  • Mesleğinizde Kendinizi Geliştirin: Özellikle Üniversite öğrencileri mesleki olarak ne gerekiyorsa o konuda kendilerini geliştirmeleri çok önemli. Örneğin ben makine mühendisliği okuyorum ve tasarım programları, yabancı dil ve birkaç program daha benim mesleki yetkinliğimi arttıracaktır.
  • Etkinliklere Katılın: Sunum, konferans, çalıştay, panel gibi etkinlikler konularında uzmanların gelerek anlattığı etkinlikler olduğu için deneyim kazanmanız açısından çok fayda sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here