Minimalizm Hakkında

6
926

Minimalizm Nedir?
Karmaşık şeylerin güzel olduğunu düşünmek insanların ortak yanlışıdır. (Descartes)
Sade ama basit olmayan, yalın ama yavan olmayan bir güzellik anlayışıdır. (Hegel)
Fakirlik, yoksunluk, eksiklik değildir minimalizm; aksine bilinçli bir tercihtir; zor olanı seçmektir, azla çok yapmaktır. (Ludwig Mies van der Rohe)
Akla, hem de saf akla hitabeden sadece saf akıl ile haz alınan bir güzelliktir minimalizm. (Kant)

Yukarıda bazı filozofların minimalizm akımı hakkında söyledikleri sözler var. Sadece bu sözleri okuyarak dahi minimalizmi anlayabiliriz. Fakat; bir tanım yapmak gerekirse ben minimalizmi şu şekilde tanımlarım: Özünde bir yaşam. Birçok kişi minimalizmi herşeyin azıyla yaşamak olarak görüyor. Fakat bence minimalizm azlıktan çok özlük felsefesine dayanıyor. Şöyle düşünün az yemek tüketen bir insan sağlıksız ve zayıf olur. Ama sağlıklı olduğu kadarını, yararlı besinleri yeterli miktarda tüketen insan hem zayıf düşmez hem de sağlıklı bir birey olur.

Minimalizm ile nasıl tanıştım?

Şehir hayatından, sistemlerin getirdiği boğucu atmosferden, hayatımdaki beni boğan fazla şeylerden, yapay olan herşeyden fazlasıyla yoruldum. Dolayısıyla bir çıkış yolu aradım. Belki harika bir minimalist değilim ama;  gün geçtikçe herşeyimi daha sade, daha yararlı, daha iyi hale getirmeye çalışıyorum. Kafamdaki yanlış ve fazla düşüncelerden arınmaya çalışıyorum. Paramı materyalist objelere değil bana yarar sağlayacak işlere harcamaya çalışıyorum. Fazlasıyla öldürdüğüm boş zamanlarımı daha değerli ve kalıcı işlere, bana yarar sağlayacak şeylere harcamaya çalışıyorum. Hayatın manevi zorluğundan kurtulmaya, herşeyin gelip geçici olduğunu benimsemeye çalışıyorum.

6 YORUMLAR

    • Temanın karışık olduğunu düşünmüyorum. Çok sade bir tema blogumda sadece minimalizm ile ilgili şeyler paylaşmayacağım için ihtiyacımı karşılayamayabilir.

  1. Yazılımın da sıklıkla kullandığı bir yöntemdir minimalizm. Artık web tasarımcıları da, ziyaretçiler de karışık web sitelerinden sıkılmaya başladı. Domain name çok isabetli, yazı da açıklayıcı olmuş. Ellerinize sağlık 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here