Sabah Rutininizi Geliştirin

8
338

Sabah güne nasıl başlarsak bütün günümüz o şekilde devam ediyor. En azından ben bunun inancındayım. Örneğin; uyandığımızda aynanın karşısına geçip hafif bir gülümseme dahi uzun süre motive edebiliyor. Bu sebeple uyandığınızda ilk işiniz aynanın karşısına geçip gülümseyerek, güne mutlu başlamak olsun. Ben de sürekli olmasada yapmaya çalıştığım sabah ritüellerimi konu alan bir blog yazısı paylaşıyorum sizlerle.

  • Uyanır uyanmaz su için: Japonlarda bir gelenek olan bu yöntem oldukça sağlıklı görünüyor. Sabahları boş mideye su göndermek cildinizin daha sağlıklı olması, daha dinç hissetmeniz, metabolizmanızın hızlanması ve birçok avantaj sağlıyor. Sabahları aç karnına 1-2 bardak su tüketmek toksinlerden arınmanızı sağlar.
  • Sabah sporu:  Güne dinç başlamak için hafif bir spor güzel gelecektir. Açılma egzersizleri, nefes egzersizleri güne daha mutlu başlamanıza yardımcı olacaktır. Hormonlarınızı düzenleyecek, psikolojik olarak rahatlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca daha iyi kahvaltı yapmanızı sağlayacaktır.
  • Soğuk su ile duş alın: Sabah uyandığımızda soğuk bir duş almak insanı kendine getiriyor. Uyanır uyanmaz bu işlemi yapmak oldukça zor olsada kendinize gelmeniz açısından çok yararlı bir işlem. Soğuk duş aldığınızda bağışıklığınız güçlenir, kan dolaşımınız artar, metabolizmanız hızlanır, cildi ve saçı sağlıklı tutar, canlılığınızı arttırır ve daha birçok faydası vardır.
  • Zengin bir kahvaltı yapın: Sabah kahvaltısı en önemli öğündür. Altın değerindedir. Bu sebeple sabah kahvaltınızı çok iyi yapmanız gerekir. Özellikle protein içerikli, çeşidi bol, sizi gün içerisinde güçlü tutacak bir kahvaltı yapın. Peynir, yumurta, bal, süt ve süt ürünleri, yulaf içerikli besinler kahvaltınızdan eksik olmasın.
  • Sabah Kahvesi: Sabahları bir fincan sade veya az şekerli kahve içmek (katkısız, başka maddeler eklemeden) sağlık için oldukça faydalı. Kahve dünyada bilinen en iyi antioksidan kaynağıdır. Antioksidan kalp ve kansere karşı büyük bir savaşçı diyebiliriz. Fakat; fazla miktarda tüketildiğinde fayda değil zarar sağladığı kanıtlanmıştır. Bu sebeple günde birkaç fincan tüketmek sağlığınız için en iyisidir.
  • Gününüzü Planlayın: Kendinize geldikten sonra, uykunuz açıldıktan sonra gününüzün en verimli şekilde geçebilmesi için o gün yapacaklarınızı planlayın. Ajandanıza günlük bir plan yapın. Yapılacaklar, tamamlanacaklar listenizi gözden geçirin.

 

Paylaş
Önceki İçerikMinimalizm Hakkında
Sonraki İçerikÇanakkale-Gelibolu Tatilimden Notlar
Merhaba, Ben Buğrahan! Blog sitemde deneyimlerimi ve öğrendiklerimi paylaşıyorum. İçerik üretmek beni mutlu ediyor.

8 YORUMLAR

  1. Az insan, az akraba, az eşya eşittir az sorun. Bir post bir dost yeter diyor eskiler.. Kalabalıklara ne kadar karışırsak o kadar değiyor bize. Bir deniz fenerinde yaşamak istiyorum. Ah keşke..

  2. Ben neden aynaya bakınca mutlu olamıyorum onu bilmiyorum ama geriye kalan yazılanların hepsine katılıyorum. Özellikle de sağlam bir sabah kahvaltısı, insan kahvaltı yapmadığı zamanlarda kendini dinç hissedemiyor, kimi de kahvaltı yapmayı sevmiyor. Her sabah kahve içmek ve duş almak da çok önemli etkenler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here