Yaşam Kalitenizi Arttıran 5 Alışkanlık

8
468

1.Su için:
Su vücudumuz için çok önemli bir ihtiyaçtır. Gün boyunca ve sabahları aç karna su içmek vücudunuz için, kilonuzu düzende tutmak için ve güzel bir cilt için gereklidir. Ayrıca organların düzenli çalışması içinde su tüketmek gerekiyor.

Bu kuralı uygulamak pek kolay değil fakat; yeteri kadar su tüketmeli ve asla bu alışkanlıktan vazgeçmemeliyiz

2. İşlenmiş gıdalardan uzak durun: Sağlıksız kaloriden, fastfood yiyeceklerden, yağlardan ve şekerden uzak durun. Aslında, besin değeri yüksek olan gıdalar yerine doğal, işlenmemiş ve ev yapımı gıdaları seçmek çok daha iyidir.

İşlenmiş ürünler genellikle düşük kalitede malzemelerle, şekerlerle, rafine tuzlarla, beyaz unlarla, katkı maddeleriyle, lezzet arttırıcılarla… yapılıyor.

3. Gün ışığını takip et:  Günümüzü elektrikli aletlere (çalar saat, telefon etc.) değil de gün ışığına göre ayarlamak. Gün batımında yatağa girip, gün doğumunda yataktan çıkmak. Her ne kadar bu tavsiyeler günümüz için zor görünsede eski çağlarda dedelerimizin, ninelerimizin bu şekilde yaşadığını biliyoruz. En sağlıklısınında bu olduğu biliniyor.

Eğer gün doğumunda uyanırsak ve gün batımıyla uyursak sizde farkedeceksiniz ki düzenimiz ve birçok şeyimiz çok daha olumlu olacaktır. Daha enerjili uyanacak, daha iyi uyuyacak, bağırsaklarımız daha iyi çalışacak ve birçok sağlıklı sonuçlar karşılaşacağız.

4. Hareket et! : Birçok insan gününün büyük bir kısmını oturarak geçirir. Sürekli oturmanın sağlık açısından çok zararlı birşey olduğunu hepimiz biliyoruz.

Haftada 2-3 gün fitness ve egzersiz yapmak vücut için çok sağlıklı. Ancak; gün boyunca, uzun süre boyunca oturmak ciddi sağlık problemlerine yol açıyor.

En azından 45 dakikada bir küçük vücut hareketleri ve egzersizi yapmalısınız. Unutmayın ki sağlığınız için hiçbir olumsuz şey bahane değildir.

5. Doğru nefes tekniklerini öğren: Yaşamak için nefes almalıyız. Nefes almayan insan yok, doğru mudur? Fakat, doğru nefes alan insan sayısı pek fazla değil.

Şehir hayatı, stres, gerilim ve birçok faktör hayati fonksiyonlarımızı bastırıyor. Bu fonksiyonlara zarar veriyor. Nasıl sakin ve derin nefes alınacağını bilmek gerekir. Nefes alırken burnumuzdan alıp ağzımızdan vermeliyiz. Ve günlük en az 1-2 kez 5 dakikalığına sayaç kurup, burnumuzdan nefes alıp ağzımızdan vererek, aklımıza hiçbir şeyi getirmeyip sadece nefesimize odaklanıp bu 5 dakikayı geçirmek bir meditasyon tekniğidir. Yoga, meditasyon, shiatsu, osteopathy gibi teknikleride öğrenebilirsiniz.

Doğru nefes almak çok önemlidir. Çünkü eğer doğru nefes alınmazsa beyin yeteri kadar oksijen alamamış olur. Ve bu da depresyon, psikolojik rahatsızlıklar gibi birçok sağlık sorununa yol açabilir. Bu sebeple bir an önce doğru nefes almayı araştırıp, yeterince oksijen almanın keyfine varmalısınız. İnanın bu tekniğe sahip olunca kendinizi harika hissedeceksiniz.

Not: 4’e 6 tekniği önemli bir nefes tekniğidir. Bu tekniğe göre 4 saniye boyunca yavaş nefes alıp, 6 saniye boyunca yavaşça nefes vermeliyiz. Bu uygulamayı günde 40 civarı yapmalıyız. Zamanla vücudumuz bu duruma otomatik olarak alışacak ve doğru nefes almada zorlanmayacaksınız.

 

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here